METIS DRS 752 DCS

Özellikle kütüphaneler, arşivler, müzeler, dijitalleştirme hizmet sağlayıcıları ve kültürel mirasın dijital çoğaltma uygulamaları için tasarlanmıştır.

METIS DRS 752 DCS, orijinallerin gerçek “sanal kopyalarını” oluşturmak için doğal renk ve görünüm yakalama ve mükemmel detay doğruluğu gibi en son teknoloji METIS teknolojilerini entegre eder.

METIS DRS 752 DCS

Kütüphaneler, arşivler, müzeler, dijitalleştirme hizmet sağlayıcıları ve kültürel mirasın dijital çoğaltma uygulamaları için özel olarak tasarlanmış profesyonel bir tarayıcıdır. 50 x 75 cm’ye (19,68 x 29,53 in) kadar tarama formatı sunan DRS 752 DCS, eski kitaplar, çizimler, haritalar, parşömenler vb. öğelerin yüksek kaliteli, “zararsız” dijital kopyalarını oluşturmak için idealdir.

DRS 752 DCS, aşağıdaki gibi önemli özelliklere sahiptir:

Otomatik Elektronik Kitap Desteği: 50 x 75 cm’ye (19,68 x 29,53 in) boyutuna ve 30 cm’ye (11,8 in) kalınlığa kadar malzemeyi kaldırabilen motorlu ve çok yönlü cam yüzeyli otomatik elektronik kitap desteği, kitapların yanı sıra çizimleri, haritaları ve diğer orijinalleri de kabul eder.

Yüksek Çözünürlüklü Kamera: 16K görüntü sensörüne sahip yenilikçi dijital kamera, 800 PPI’lık doğal optik çözünürlük (yazılımla 1600 PPI’a kadar yükseltilebilir) sağlar. Bu sayede orijinallerin gerçek “sanal kopyaları” oluşturulabilir.

DC SynchroLight Aydınlatma Sistemi: METIS patentli bir teknoloji olan DC Synchrolight (Dinamik Kontrollü Senkronize Işık), tarama alanındaki çeşitli ışık kaynaklarından yayılan ışığın açısını ve yoğunluğunu anında ve otomatik olarak kontrol etme ve değiştirme yeteneği sunar. Bu sayede, orijinalin türüne ve yapısına göre dijitalleştirme sonucunu optimize etmek mümkündür.

METIS SuperScan Modu ve MDC Dosya Formatı: Benzersiz METIS SuperScan modu ve “MDC” dosya formatı sayesinde, tüm doğal ışık şemaları tek bir dosyada kaydedilir ve kullanılabilir hale gelir. Ayrıca Light Inspector yazılımı sayesinde, orijinalin yeniden taranmasına veya fiziksel aydınlatma ayarlarına gerek duymadan, istediğiniz zaman farklı görsel görünümler elde edilebilir. Bu teknoloji, binlerce olası seçenek arasından gerçek zamanlı olarak en iyi doğal ışık şemasını belirlemenize ve piyasadaki diğer hiçbir sistemin ulaşamayacağı sonuçlar elde etmenize olanak tanır.

Gerçek Zamanlı Işık Değişikliği Değerlendirmesi: Işık değişimlerini gerçek zamanlı olarak değerlendirme yeteneği, çok zorlu orijinallerde bile hızla optimum bir çoğaltma elde etmeyi sağlar ve tarama iş akışını önemli ölçüde hızlandırır ve basitleştirir.

METIS Fotometrik Stereo 3D Tekniği: DRS 752 DCS ile de, METIS Fotometrik Stereo 3D tekniği sayesinde, elde edilen 2D renk verilerinden doğrudan 3D data hesaplamak mümkündür, ancak bu özellik yalnızca özel uygulamalar için uygundur.

DRS 752 DCS’nin diğer benzersiz özellikleri şunlardır:

METIS Yazılım Paketi: DRS 752 DCS, çeşitli Kültürel Miras uygulamalarına yönelik olarak özel olarak geliştirilmiş geniş bir METIS yazılım paketi (Scan Director, Light Inspector, Color Profiler vb.) içerir. Tüm METIS yazılım araçları kullanıcı dostudur ve birbirleriyle mükemmel şekilde entegredir. Bu sayede sorunsuz bir iş akışı ve her görevde mükemmel sonuçlar elde edilir.

SuperScan Yeteneği: METIS tarayıcılarında benzersiz bir şekilde bulunan sofistike ancak tamamen otomatik bir tarama modu olan SuperScan, aşağıdakileri sağlar:

Taramadan sonra, yeniden taramaya gerek kalmadan görsel görünümü değiştirme. Bu özellik, operatörün örneğin en iyi görsel görünümü bulmasına veya çıplak gözle daha önce görünmeyen taranmış orijinalin detaylarını bulmasına/incelemesine yardımcı olur.

Aydınlatılmış kodların çoğaltılması amacıyla altın veya diğer metalik detayların haritasını çıkarmak gibi baskı/kazıma/görselleştirme amaçlı kullanılabilecek özel bir “Parlaklık Haritası” oluşturma.

Kolay Kullanım ve Yüksek Otomasyon: Tarayıcı kullanımı son derece kolay ve oldukça otomatiktir. Örneğin, ışık şemaları, pozlama, kontrast veya gri dengeyi manuel olarak dengelemeye gerek kalmadan değiştirilebilir ve sıcaklık, zaman içinde tutarlı ve tekrarlanabilir sonuçlar sağlamak için sürekli izlenir. Tarayıcı, teknik detaylarla ilgilenir ve siz sadece tarama işlemine odaklanabilirsiniz!

Gelişmiş Yazılım Özellikleri: Yazılımımız, keskinleştirme, benek giderme, kağıt rengi düzeltmesi, ışık yansıması aracı, kırpma ve çoklu kırpma ve otomatik dosya adlandırma gibi kültürel miras ihtiyaçları için gerekli olan birçok önemli özelliği barındırır.

Yüksek Hız ve Verimlilik: DRS 752 DCS, tüm DRS-DCS sistemleri gibi, mükemmel renk doğruluğu ve zenital görüşe sahip yüksek tarama hızı ve işlevselliği sunar. Çok büyük dosyaları işleyebilir, son derece geniş bir alan derinliğine sahiptir ve uzun ömürlü olacak şekilde tasarlanmıştır.

Mükemmel Geometrik Doğruluk: DRS 752 DCS, mümkün olan en yüksek geometrik doğruluğa sahiptir.

Kolay Öğrenme: Kullanıcı dostu arayüze sahip olan yazılımımız, yeni başlayanların bile profesyonel tarama tekniklerini kolayca öğrenmesini sağlar.

TEKNİK BİLGİLER

METIS DRS 752 DCS – Ana Özellikler ve Teknik Veriler

Maksimum Tarama Formatı: 50 x 75 cm (19,68 x 29,53 in)

Maksimum Kalınlık: 30 cm’ye (11,8 in) kadar kalınlığa sahip kitaplar için

Yeni Kamera: Doğal optik çözünürlüğün genişletilmesine izin verir

Yüksek Optik Çözünürlük: 800 PPI (yazılımla 1600 PPI’a kadar yükseltilebilir)

Görüntü Sensörü: 16K CMOS trilineal, Yüksek Dinamik Aralık, düşük gürültü, yüksek renk doğruluğu

Görüntü İşleme: Seçilen çıktı formatından bağımsız olarak kanal başına 16 bit (3x16bit)

Tarama Modları: Tarama, SuperScan, Direct SuperScan

Görüntü Kaydetme Formatları: Metis MDC, Standart TIFF (Renkli: 48 veya 24bit; Gri Tonlama: 16 veya 8bit), JPEG ve diğer formatlar normal tarama modunda da mevcuttur

Odaklama: Kullanıcı seçilebilir çözünürlük seviyeleriyle hassas yazılımla ayarlanabilir odak

Patentli Aydınlatma Sistemi: Değişken yoğunluğa sahip 4 ışık kaynağı; kısma ve ışık uzaklığı ayarı sayesinde binlerce farklı ışık şeması elde edilebilir (tamamen otomatik ve yazılım kontrollü)

Işık Kaynağı Türü: Yüksek CRI LED’ler, IR/UV yok

Çok Geniş Alan Derinliği (kullanıcı seçilebilir)

Otomatik Kitap Desteği: Motorlu ve çok yönlü cam yüzeye sahip, kitapların yanı sıra çizimleri, haritaları ve diğer orijinalleri de kabul eder; hassas basınç ayarı (tamamen ayarlanabilir ve kullanıcı tarafından özelleştirilebilir)

METIS Yazılımı: Tüm yazılımlar Windows 10 veya 11 64bit Professional edition’da yerel olarak 64bit çalışır

METIS Scan Director Yazılımı: METIS tarayıcılarını çalıştırır, hem basit hem de etkili bir şekilde en yüksek kalitede veri yakalamak için gereken tüm araçları ve özellikleri entegre eder. Scan Director’ın içinde, METIS Light Inspector ve METIS Color Profiler yazılımları sorunsuz ve optimal bir iş akışı sağlamak için yerleşiktir.

METIS Light Inspector Yazılımı: Işık ve görsel görünümün ayarlanması, 3D Derinlik, Parlaklık ve Normal MAP’lerin oluşturulması, otomatik birleştirme aracına kadar bir METIS taramasının son işlenmesi için gereken kapsamlı özellikleri sunar.

METIS Color Profiler Yazılımı: Tarama, ekran görüntüsü ve dışa aktarılan veriler için tarayıcının renk doğruluğunu kalibrasyon, profil oluşturma ve dönüştürme araçları ve renk ve ICC profillerinin doğrulanması ile otomatik olarak yönetir. Yazılım ayrıca ICC profillerini tamamen destekler.

Kültürel Miras Araçları: Keskinleştirme maskesi, benek giderme, kağıt rengi düzeltmesi, ışık yansıması aracı, kırpma ve çoklu kırpma, otomatik dosya adlandırma ve daha fazlası

Mükemmel Geometrik Doğruluk: Yüksek kaliteli hassasiyet/güvenilir mekanik ve optik

İş Akışı: Orijinal konumlandırma, tarama, görüntü işleme, yerel depolama veya ağa kaydetme ve kitaplık beşiği işlevselliği dahil olmak üzere yüksek gerçek verimlilik için optimize edilmiştir, hepsi de orijinallere tam saygı göstererek. Tamamen otomatik iş akışı, sistemi doğrudan ön taraftan ayak pedalı komutlarıyla çalıştırılmasına izin verir.

Tarayıcı Boyutları: ~ 140 cm (55,12 in) uzunluk; 130 cm (51,2 in) genişlik; 160 cm (62 in) yükseklik

FADGI / Metamorfoze / ISO 19264-1 uyumlu

METIS DRS 752 DCS – Diğer Bazı Yazılım Özellikleri

Özelleştirilebilir Kullanıcı Profilleri: İş akışı optimizasyonu ve sistem ayarlarının geri yüklenmesi için kullanıcı profilleri oluşturulabilir.

Hızlı Önizleme: Gerçek zamanlı ayarlamalar için hızlı önizleme. Değişikliklerinizi her zaman görebilir ve ön ayarlar arasında geçiş yapabilirsiniz.

Otomatik Aydınlatma Kalibrasyonu ve Gri Denge Araçları: Otomatik aydınlatma kalibrasyonu ve gri denge araçlarıyla tutarlı ve doğru renk üretimi sağlanır.

Renk/ yoğunluk araçları: Pozlama, kontrast, vurgu, gölge, gama, otomatik ayarlamalar, siyah ve beyaz noktalar, histogramlar ve nokta analizi gibi kapsamlı renk ve yoğunluk araçları mevcuttur.

Tarama Sonrası Tam Çözünürlük Görüntüleme: Taramadan hemen sonra tam çözünürlükte görüntü görüntülenebilir.

“Light Inspector” Araçları: “Light Inspector” araçları, gerçek zamanlı doğal ışık şeması varyasyonları ve değerlendirmesine olanak tanır.

Tam ICC Desteği: Her zaman en iyi renk doğruluğu için tam ICC profili desteği sunulur.