Kültürel Miras

METIS, yıllardır kültürel miras ihtiyaçları için tarayıcılar tasarlayıp üreterek; görüntü kalitesi, performans, yazılımın kullanıcı dostu olması ve en önemlisi ürünlerimizin inanılmaz güvenilirliği konusunda oldukça sağlam bir ün kazandırmıştır.

Bugün METIS tarayıcılarına dünyanın en saygın kütüphaneleri, arşivleri ve müzelerinde rastlamak mümkündür. Aynı zamanda üniversitelerde, restorasyon firmalarında, özel koleksiyonlarda, haritacılık enstitülerinde ve daha birçok yerde kullanılabilirler. Bunlar arasında Vatikan Apostolik Kütüphanesi, Washington DC’deki Kongre Kütüphanesi, Paris’teki Bibliothèque Nationale de France (BNF), Barselona’daki Institut Cartogràfic i Geològic de Catalunya ve İtalya, Avrupa, Rusya, Çin vb. ülkelerdeki sayısız kurum, ulusal ve kültürel tarih arşivleri sayılabilir.

METIS DRS-DCS tarayıcıları, hem ABD’de hem de Avrupa’da Kültürel Miras uygulamaları için hazırlanan kaliteli dijitalleştirme kılavuzları olan FADGI veya METAMORFOZE kılavuzlarına göre değerlendirildiğinde en yüksek notlara ulaşarak çıtayı yükseltir. Bu sayede tarayıcılarımız en yüksek görüntü kalitesine ihtiyaç duyulması durumunda doğal ve hatta bazen tek tercih haline gelmektedir.

DRS-DCS tarayıcıları aynı zamanda profesyonel haritacılık uygulamaları için zorunlu olan olağanüstü bir geometrik doğruluğa sahiptir.METIS DCS-DRS sistemleri eşsiz kalite sunmasının yanı sıra 3D hesaplama, parlaklık ve taranan orijinalin görsel görünümünü gerçek zamanlı olarak özelleştirme gibi benzersiz özellikler de sunabilir. Bu özel özellikler çok faydalı olmakla birlikte bazı özel dijitalleştirme görevlerinde de zorunludur, örneğin:

Daha eksiksiz bir görsel sunum sağlamak için nesnenin 3 boyutluluğunun gerekli olduğu tablo, madeni para, mühür, kazınmış bakır plakalar veya herhangi bir şeyin taranması;

Parşömende altın gibi parlak veya metalik parçalar mevcut olduğunda, istenilen görsel görünümü sağlamak ve dolayısıyla yansımaları ve metalik görünümü en aza indirmek veya en üst düzeye çıkarmak için;

Orijinal belgeyi veya sanat eserini incelemek için 3D bilgi hesaplama;

Orijinalin yalnızca renk olarak değil 3D olarak çoğaltılması için 3D bilgi hesaplama (örneğin, bugün bir tablo, kabartma yetenekli dijital yazıcı ile kabartma dahil olarak çoğaltılabilir).

EDS AİLESİ

EDS ailesi (Easy Digital Scanner), METIS tarafından benzersiz bir entegre çözümde üstün görüntü kalitesi, ergonomi, kullanım kolaylığı ve yüksek verimlilik sunmak için oluşturulmuş profesyonel tarayıcı serisidir.

EDS ailesi, orijinalleri herhangi bir konumda/açıda tutmak için özel yazılım araçları tarafından desteklenen yenilikçi bir V-Masa tasarımını entegre eder. V-Masa, METIS tarafından özellikle açılma açısı sınırlı antik kitaplar dahil olmak üzere farklı türdeki orijinalleri kabul etmek ve nazikçe tutmak için özel olarak tasarlanmıştır.

EDS ailesi şu anda EDS GAMMA ve EDS ALPHA modellerini içermektedir.