METIS YAZILIMI

Tüm METİS yazılımları kendi  Ar-Ge departmanı tarafından tasarlanmakta ve geliştirilmektedir. Tescilli dosya formatı (“MDC” olarak adlandırılır) ve özel uygulama paketi sayesinde METIS, müşterilerine üçüncü taraf yazılımlara başvurmadan her türlü ihtiyacı karşılayacak eksiksiz bir çözüm sunabilmektedir.

64 bit olarak yazılan ve Windows PRO 10 için optimize edilen tüm METIS yazılımları, gigabaytlarca görüntü verisini yalnızca birkaç saniye içinde işleyebilir. Aynı zamanda kullanıcı dostudur ve başka hiçbir yazılımda bulunmayacak özelliklere sahiptir.

METİS, Ar-Ge’ye sürekli yatırım yaparak dekor sektörünün ve kültürel miras pazarının bugün ve gelecek için ihtiyaç duyduğu en iyi çözümleri sunmaktadır.

METİS TARAMA YÖNETİCİSİ YAZILIMI

METIS Scan Director, tamamen METIS tarafından bu alanda biriken muazzam deneyime dayanarak tasarlanmış ve yazılmış yeni bir yazılım konseptidir.

METIS Scan Director’ın aşağıdaki spesifik ihtiyaçlara yanıt vermesi amaçlanmaktadır:

Yazılımı son derece kullanıcı dostu hale getirerek acemi bir kullanıcının bile profesyonel tarama tekniklerinde ustalaşmasına olanak tanır.

Bu, yüksek derecede kişiselleştirme ihtiyacını (profesyonel bir araca özgü) yüksek derecede otomatikleştirilmiş özelliklerle dengelemeyi gerektiriyordu. Örneğin, kullanıcının görüntünün pozunu, rengini veya gri dengesini bir kez ayarladıktan sonra ayarlamasına gerek yoktur çünkü bunlar, hangi ışık şeması veya tarayıcı ayarları kullanılırsa kullanılsın veya tarayıcının kalibre edilmesinden bu yana kaç gün geçmiş olursa olsun, otomatik olarak korunur.

Bu nedenle kullanıcı, istenen sonucu “nasıl” elde edeceğini anlamaya çalışarak zaman kaybetmek yerine, mevcut birçok seçenek arasından (veya özelleştirilebilir farklı ışık konfigürasyonları içinden) tercih edileni “seçmeye” odaklanabilir.

Yeni tarama konseptlerinin kullanılması. Son yıllarda METIS, patentli dinamik aydınlatma sistemi, SuperScan, Highlights&Shadows (halihazırda yakalanmış 3D görünümü artırmak için renk bilgileriyle de karıştırılabilen ışık ve gölge bilgilerinin fotografik olarak çıkarılması) ve son zamanlarda ayrıca 3D gibi benzersiz tarama özellikleri sunmuştur. Derinlik MAP üretimi ve Parlaklık MAP (örneğin dekor ve endüstriyel uygulamalarda kullanım için). Bu önemli özellikler, bir orijinalin taranma şeklini kökten değiştirmiştir (özellikle Endüstriyel ve Dekor uygulamaları için).

Geleceğe hazır olmak. METIS Scan Director, tam 64 bit mimariye sahip en yeni işletim sistemini (W10) destekler ve çoklu görev ve çoklu iş parçacıklı işlemeyi kapsamlı bir şekilde kullanarak en yeni Intel CPU’dan tam olarak yararlanır. Bu nedenle, yeni METIS Tarama Direktörü, Gigabyte’larca veriyi saniyeler içinde işleyerek en zorlu görüntü işleme görevlerini neredeyse gerçek zamanlı olarak tamamlama kapasitesine sahiptir.

Scan Director Yazılımı ayrıca METIS’in aşağıdaki yazılımlarıyla da uyumlu çalışır:

METIS Light Inspector (SuperScan dosyalarını düzenlemek ve görsel görünümü, 3D’yi, parlaklığı ve çok daha fazlasını özelleştirmek için)

METIS Color Profiler (ICC profillerini ve tarayıcının renk yönetimini yönetmek için)

METİS IŞIK KONTROLÜ YAZILIMI

SADECE BİR ORİJİNALDEN BİNLERCE OLASI SONUÇ!

METIS DC SynchroLight patentli aydınlatma teknolojisi sayesinde tüm METIS DRS-DCS tarayıcılar, SuperScan yapma konusunda benzersiz bir yeteneğe sahiptir. SuperScan, tarayıcının farklı ışıklandırma ayarlarıyla orijinalin çeşitli edinimlerini otomatik olarak tekrarladığı özel bir kazanım modudur.

Bu nedenle, bir SuperScan dosyasından, ışığın orijinal (vurgu ve gölge değişimlerini içeren bir görüntü) üzerindeki yansımasıyla ilgili bilgiler hesaplanabilir.Ayrıca METIS Fotometrik Stereo tekniği kullanılarak SuperScan dosyasından 3D bilgiler (3D Derinlik MAP görüntüsü) de hesaplanabilir.

SuperScan görüntüleri METIS “.MDC” tescilli dosya formatında kaydedilir ve tarayıcı yazılımına doğrudan entegre olan ve ayrıca bağımsız bir paket olarak da mevcut olan METIS Light Inspector Tool ile işlenebilir.

METIS Light Inspector yazılımı, orijinali yeniden taramaya gerek kalmadan farklı ışık yönlerini ve yoğunluğunu yeniden karıştırmanıza olanak tanır; bu, Light Inspector yazılımındaki ışık yönü ve yoğunluk parametreleri değiştirilerek yapılır ve sonuç ekranda gerçek zamanlı olarak önizlenir (binlerce farklı kombinasyon mümkündür). Bu çok kullanışlı bir özelliktir çünkü orijinali farklı ışık şemalarıyla birkaç kez yeniden taramaya gerek kalmadan en iyi sonuçların çok hızlı bir şekilde bulunmasına olanak tanır. Optimum sonuç bulunduğunda kullanıcı bunu doğrudan Light Inspector’dan standart TIFF formatına aktarabilir.

Kullanıcı farklı “ışık şemalarını” kaydedebilir ve aynı görüntünün farklı versiyonlarını aynı anda (TIFF formatında) dışa aktarabilir.

METIS Light Inspector yazılımı ayrıca diğer benzersiz özellikleri de entegre eder:

parlak orijinaller üzerindeki aynasal yansımaları giderme yeteneği;

orijinalin 3B Derinlik HARİTASI’nı hesaplama yeteneği;

3B Derinlik HARİTASI, dosyayı 3B yazdırma/gravür amacıyla optimize etmek amacıyla da düzleştirilebilir.

3D Derinlik Haritası, gerçekçi bir 3D simülasyon ve önizleme aracının entegrasyonu sayesinde gerçek zamanlı olarak değerlendirilebilir. 3D Derinlik HARİTASI’nın ana uygulaması kabartma/gravür/baskı amaçlıdır. Ayrıca, Işık Denetleyicisi aynı zamanda taranan orijinalden Parlaklık MAP’ını da tahmin etme yeteneğine sahiptir.

https://www.youtube.com/watch?v=LAOHyxhGZiE

METİS RENK PROFİLİ YAZILIMI

METIS Color Profiler, METIS tarayıcılarına olağanüstü renk doğruluğu sağlamak, genellikle tarama iş akışında renk tutarlılığını elde etmek ve sürdürmek için gereken karmaşık kalibrasyon prosedürlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır. METIS Color Profiler farklı türdeki renk hedeflerini destekler ve bunları otomatik olarak tespit etme yeteneğine sahiptir. Ana özellikler şunlardır:

Farklı türde renk hedefi kullanarak ICC tarayıcı profillerinin oluşturulması (en iyi sonuçları sağlayan belirli bir hedef, her METIS tarayıcısına dahildir)

Kullanılacak renk hedefiyle ilgili referans dosyasını içe aktarma/düzenleme/okuma (X-Rite i1 ve ColorMunki spektrofotometre doğrudan METIS yazılımında desteklenir)

Tarayıcı ICC profilinin özelleştirilmesi ve düzenlenmesi

İsteğe bağlı ICC profilinin tarayıcı profilinden kullanıcı tarafından seçilen Renk Alanına dönüştürülmesi (örn. sRGB. Adobe 1998, ECI RGB, vb.)

ICC profil seçimini görüntüleyin (METIS yazılımındaki renkleri ve kullanılan ekrana göre doğru şekilde görüntülemek için)

Tarayıcı ICC profiline Nokta Renkleri ekleme ve bunları manuel olarak düzeltme imkanı

Renk Doğruluğu kontrol aracı, farklı türde renk hedefi üzerinden tarayıcının renk doğruluğunu ölçmeye, maksimum ve ortalama DeltaE’yi hesaplamaya ve diğer birçok niteliksel göstergeyi kontrol etmeye olanak tanır. Bu, FADGI, METAMORFOZE veya ISO 19264-1’in gerekli olduğu belirli bir kılavuza uygunluğun olduğu Kültürel Miras uygulamalarında özellikle yararlıdır.